Wednesday 11/21/18
TBA Upper Room @ Metro BDA 






Saturday 11/24/18
TBA Capital Christian @ Upper Room















Monday 11/26/18
5 PM Maspeth PSAL @ Portledge
5:30 PM LWA @ Martin Luther








Wednesday 11/28/18
4:30 PM Portledge @ Kew Forest
4:30 PM Lehman Prep @ LWA
6:00 PM Kings Park @ Chaminade 
7:30 PM Carle Place @ St. Dominic











Friday 11/30/18
7 PM Portledge @ Stony Brook





















Saturday 12/1/18
12 PM Salesian @ St. Dominic
12 PM Flushing @ LWA
12 PM Cathedral Prep @ Portledge
4 PM St. Mary's @  Msgr. McClancy
5 PM Cardinal Hays @ Chaminade
UPSTATE/DOWNSTATE
CHALLENGE @ UNIONDALE HS
3 PM St. Anthony's vs CBA Albany
MACDUFFIE SHOWCASE, MA
TBA Upper Room vs TBA






Sunday 12/2/18
1 PM St. Mary's @ Sacred Heart
MACDUFFIE SHOWCASE, MA
TBA Upper Room vs TBA


Monday 12/3/18
5:30 PM Portledge @ Knox
























Wednesday 12/5/1​8
4:15 PM Berkeley Carroli @ LWA
5 PM Upper Room @ Lawrenceville
7:30 PM St. John's Prep @ St. Doms 







Thursday 12/6/18
5 PM Fannie Lou Hamer @ LWA
Greenport @ St. Anthony's​







Friday 12/7/18
5 PM Upper Room @ St. Benedict's
7:30 PM St. Mary's @ Archb. Molloy
The Portledge Tournament
TBA











Saturday 12/8/18
2 PM Lutheran @ Thomas Jefferson
4:30 PM St. Mary's @ Francis Lewis
PUBLIC/CATHOLIC CHALLENGE
@ Elmont HS
10 AM St. Anthony's vs Malverne
2 PM St. Dominic vs Calhoun
4 PM Chaminade vs Elmont








Sunday 12/9/18
BATTLE IN THE APPLE
@ BARCLAYS CENTER
6 PM LWA vs Federal Way, WA



Monday 12/10/18
4:30 PM Friends Seminary @ LWA
6 PM S.I. Academy @ Portledge




Wednesday 12/12/18
4:30 PM Grace Day @ LWA
4:45 PM Robinson S @ Upper Room
6 PM St. Dominic @ Sacred Heart
6:30 PM  Westbury @ Lutheran 



Friday 12/14/15
4:30 PM Burke Cath @ St. Dominic
6 PM Chaminade @ Brentwood

Saturday 12/15/18
12 pm Salesian @ Portledge
3 PM  Poughkeepsie @ Lutheran
4 PM Upper Room @ Scotland Prep
BISHOP KEARNEY TOURNAMENT
12:30 PM St. Mary's vs University P.
FRED WILLIAMS CLASSIC 
@ AMITYVILLE
4 PM St. Anthony's vs Baldwin

Sunday 12/16/18
BISHOP KEARNEY TOURNAMENT
12 PM St. Mary's vs Bishop Kearney
THE CITY GAMES @ BISH LOUGHLIN
1 PM LaSalle vs St. Anthony's

Monday 12/17/18
4:30 PM Portledge @ Riverdale
5 PM Upper Room @ Capital Harbor
5 PM LWA @ Dwight


Wednesday 12/19/18
6 PM Olympus Prep @ Upper Room
6:45 PM Cathedral Prep @ St. Dom's

Thursday 12/20/18
 4:00 PM McClancy @ Portledge
5:30 PM LaSalle @ St. Dominic
5:30 PM St. Anthony's @ Salesian

Friday 12/21/18
TBD Lutheran @ Curtis

Saturday 12/22/18
2 PM New Hyde Park @ St. Dom's
2 PM Slam Dunk Tournament
TBA Lutheran vs Stepinac





Wednesday 12/26/28
MSGR. KING TOURNAMENT
9 PM St. Mary's vs McKee Tech

Thursday 12/27/18
HAGGERTY TOURNAMENT
 @ CHAMINADE 
5 PM Portledge vs Francis Lewis
7 PM Westbury vs Chaminade
HOODIES HOUSE TOURNAMENT
TBA Lutheran vs TBA
BALDWIN TOURNAMENT
TBA St. Dominic vs TBA

Friday 12/28/18
HAGGERTY TOURNAMENT
 @ CHAMINADE 
5 PM CONSOLATION
7 PM CHAMPIONSHIP GAME
HOODIES HOUSE TOURNAMENT
TBA Lutheran vs TBD
NYIT SHOWCASE
TBA Upper Room vs TBA
BALDWIN TOURNAMENT
TBA St. Dominic vs TBA

Saturday 12/29/18
NEW YORK HOLIDAY INVITATIONAL
@ ST. ANTHONY'S
Mount Vernon vs Bishop Hendricken
St. Joseph's vs St. Anthony's
HOODIES HOUSE TOURNAMENT
TBA Lutheran vs TBD
MSGR. KING TOURNAMENT
TBD St. Mary's vs TBD

Sunday 12/30/18
MSGR. KING TOURNAMENT
TBD St. Mary's vs TBD




























































Wednesday 11/28/18
6:00 PM Kings Park @ Chaminade


















































































MASTER SCHEDULE
LONG ISLAND'S HOME COURT ADVANTAGE!

















































Wednesday 11/28/18
5 PM Bethpage @ Long Beach
6:30 PM  North Shore @ Calhoun
7:30 PM Carle Place @ St. Dominic
OYSTER BAY TOURNAMENT
5 PM West Babylon vs Friends Acad
7 PM Great Neck So @ Oyster Bay

Thursday 11/29/18
6:15 PM Glen Cove @ Locust Valley
MACARTHUR TOURNAMENT
4:30 PM
6:15 PM



Friday 11/30/18
5:15 PM Mepham @ East Rockaway
6:30 PM Hicksville @ Island Trees
6:30 PM East Meadow @ Roslyn
7 PM Wantagh @ Jericho
7 PM Long Beach @ Oceanside
MACARTHUR TOURNAMENT
4:30 PM CONSOLATION
6:15 PM CHAMPIONSHIP GAME
OYSTER BAY TOURNAMENT
5 PM CONSOLATION
7 PM CHAMPIONSHIP GAME











Saturday 12/1/18
1:00 PM CS Harbor @ VS South
3:00 PM Locust Valley @ Lawrence
UPSTATE/DOWNSTATE
CHALLENGE @ UNIONDALE HS
11 AM  Elmont vs White Plains
1 PM Baldwin vs Pine Bush
3 PM St. Anthony's vs CBA Albany
5 PM Amityville vs Albany Acad.
7 PM Uniondale vs New Rochelle
HEWLETT TOURNAMENT
 1 PM VS Central vs Environmental 
 3 PM VS North vs Brandeis
 6 PM Hewlett vs MLK King









Monday 12/3/18
​4:30 PM Roslyn @ Floral Park
​6:15 PM VS Central vs Kellenberg
6:45 PM East Rockaway @ Mineola
6:45 PM CS Harbor @ North Shore
7:00 PM Massapequa @ GN North 
7:15 PM Locust Valley @ Carle Place



Tuesday 12/4/18
4:30 PM VS South @ Island Trees
4:30 PM Westbury @ Sewanhaka
6:30 PM W Hempstead @ VS North
6:30 PM Hills West @ East Meadow
6:30 PM Calhoun @ Syosset
6:30 PM Freeport vs Floral Park 
@ Nassau Coliseum
7:00 PM Hempstead @ Malverne
7:00 PM Mineola @ Herricks
7:00 PM Farmingdale @ Plainview
WANTAGH TOURNAMENT
5:00 PM Mepham vs New Hyde Park
7:00 PMClarke vs Wantagh


Wednesday 12/05/18
6:15 PM E Meadow @ VS Central
7 PM Lawrence @ East Rockaway
7 PM Pt Washington @ Massapequa
7 PM Great Neck S @ Great Neck N
7 PM Kings Park @ Lynbrook





Thursday 12/06/18
6:15 PM CS Harbor @ Friends Ac
6:30 PM Hempstead @ VS North
7 PM Malverne @ Bellmore
7 PM Syosset @ Plainview
WANTAGH TOURNAMENT
5 PM CONSOLATION
7 PM CHAMPIONSHIP


Friday 12/07/18
6:15 PM Carle Place @ Division
6:15 PM Roslyn @ Port Washington
6:30 PM Carey @ West Hempstead
6:30 PM Hills East @ East Meadow
7:00 PM Hewlett @ Lynbrook
7:00 PM Hicksville @ Oceanside
HERRICKS TOURNAMENT
5:00 PM CONSOLATION
7:00 PM CJAMPIONSHIP






Saturday 12/08/18
12 PM Island Trees @ Oceanside
12 PM Syosset @ Long Beach
2 PM Floral Park @ CS Harbor
2:30 PM Portledge @ Manhasset
4 PM Lawrence @ VS Central
4 PM Sewanhaka @ Friends Acad
6 PM Oyster Bay @ Island Trees
PUBLIC/CATHOLIC CHALLENGE
@ Elmont HS
​10 AM Malverne vs St. Anthony’s
12 PM Garden City vs Kellenberg
2 PM Calhoun vs St. Dominic
4 PM Elmont vs Chaminade


















































Wednesday 11/28/18
6:00 PM Kings Park @ Chaminade 
OYSTER BAY TOURNAMENT
5 PM West Babylon vs Friends Acad




Thursday 11/29/18
6:00 PM Shelter Island @ Babylon
6:15 PM Shoreham WR @ Southold
6:15 PM Port Jefferson @ Mt Sinai
ISLIP TOURNAMENT
4:15 Pat-Med  vs Walt Whitman
6:00 PM Sayville @ Islip

Friday 11/30/18
3:15 PM Connetquot @ Sachem E
5 PM Brentwood @ Copiague
5:45 PM Greenport @ Mattituck
5:45 PM Rocky Pt @ Comsewogue
5:45 PM West Islip @ Eastport/SM
6 PM Sachem North @ SJB
6 PM Smithtown West @ Miller Place
6 PM Bay Shore @ Ward Melville
6 PM Smithtown Ch @ Hampton Bays
KINGS PARK TOURNAMENT
5 PM Commack vs Huntington
7 PM John Glenn @ Kings Park
OYSTER BAY TOURNAMENT
West Babylon vs TBD








​Saturday 12/1/18
12 PM Millennium HS @ Hills West
12:30 PM Pierson @ Shelter Island
12:45 PM Mattituck @ East Islip
2:00 PM Wyandanch @ N Babylon
4:00 PM Newfield @ Port Jefferson
ISLIP TOURNAMENT
12 PM CONSOLATION
2 PM CHAMPIONSHIP GAME
UPSTATE/DOWNSTATE
CHALLENGE @ UNIONDALE HS
5 PM Amityville vs Albany Acad.
KINGS PARK TOURNAMENT
5 PM CONSOLATION
7 PM CHAMPIONSHIP GAME


Sunday 12/2/18
Sachem North vs Connetquot @ Nassau Coliseum



Monday 12/3/18
5:30 PM Smithtown C @ Hauppauge
5:45 PM Port Jeff @ Comsewogue
6 PM Bridgehampton @ Babylon
6:15 PM Shelter Is @ Hampton Bays
7:00 PM C Moriches @ Holy Trinity
COACHES VS CANCER
4:15 PM Centereach @ Ward Melville


Tuesday 12/4/2018
4 PM Harborfields @ Smithtown W
4:30 PM Northport @ North Babylon
4:30 PM W Babylon @ Lindenhurst
​4:30 PM John Glenn @ East Islip
5:00 PM Bridgehampton @ ESM
5:45 PM Babylon @ West Islip
5:45 PM Miller Place @ Mattituck
6:00 PM Longwood @ Connetquot
6:15 PM Copiague @ Sachem E
6:15 PM Hills West @ E Meadow





Wednesday 12/5/18
4:00 PM East Islip @ Sayville
4:00 PM Pierson @ Westhampton
4:30 PM Riverhead @ Mt Sinai
4:30 PM Shelter Island @ SWR
​5:45 PM Pat-Med @ Comsewogue
6:00 PM Centereach @ Bay Shore
6:15 PM Hampton Bays @ Southold
7:00 PM Kings Park @ Lynbrook


Thursday 12/6/18
4:00 PM Sachem E @ Miller Place
4:30 PM Bayport-BP @ Hills East
4:30 PM Ross @ Stony Brook
5:45 PM Newfield @ Hauppauge
5:45 PM Greenport @ St Anthonys
6:00 PM Smithtown C @ Port Jeff



Friday 12/7/18
4:00 PM Hills West @ Smithtown E
4:15 PM Brentwood @ Ward Melv
4:15 PM Commack @ North Babylon
​4:30 PM Hampton Bays @ SWR
5:45 PM Islip @ West Islip
6:00 PM North Shore @ John Glenn
6:15 PM Hills East @ East Meadow
6:30 PM Babylon @ Southold
7:00 PM Longwood @ C Moriches
KENDALL MADISON TOURNAMENT
@ East Hampton HS
5:30 PM Sohampton vs Brhampton
7 PM Mattituck @ East Hampton


Saturday 12/8/18
12:00 PM Sayville @ Hauppauge
1:00 PM Rocky Point @ Centereach
1:30 PM E Rockaway @ Shelter Isl
2:45 PM William Floyd @ Riverhead
4 PM Harborfields @ Port Jefferson
KENDALL MADISON TOURNAMENT
@ East Hampton HS
5:30 PM Bridgehampton vs Mattituck
7 PM East Hampton @ Southampton








NOVEMBER 2018



Tuesday 11/20/18
7 PM Long Island @ Westchester











Friday 11/23/18
8 PM Long Island @ Chicago

Saturday 11/24/18
7 PM Long Island @ Grand Rapids



















Tuesday 11/27/18
7 P Greensboro @ Long Island


















Tuesday 11/20/18
5:30 PM Maritime @ St. Joseph's
7 PM Adelphi @ Le Moyne
7 PM Farmingdale St @ St J/Brooklyn
7:30 PM Purchase @ USMMA
8 PM Bronx CC @ Nassau CC
8 PM Suffolk CC @ Kingsborough CC

Wednesday 11/21/18
7 PM Cal St Fullerton @ Hofstra
7 PM Molloy @ Stony Brook





Saturday 11/24/18
1 PM Saint Rose @ LIU Post
2 PM Stony Brook @ Rhode Island
2 PM Farmingdale St @ NJ City
2 PM Gateway CC @ Suffolk CC
7 PM Hofstra @ VCU
NASSAU CC THANKSGIVING CLASSIC
TBA

Sunday 11/25/18
2 PM Felician @ Adelphi
3 PM St. Joseph's @ Conn. College
3:30 PM NYIT @ Assumption
NASSAU CC THANKSGIVING CLASSIC
2 PM Suffolk CC vs CC Rhode Island
TBA





Tuesday 11/27/18
7 PM Stony Brook @ Norfolk St
7 PM Concordia @ Molloy
7 PM St. Joseph's Ct @ USMMA
8 PM Bronx CC @ Suffolk CC
TBA St. Joseph's @ Sarah Lawrence

Wednesday 11/28/18
7 PM Wesleyan @ Farmingdale St
7 PM Siena @ Hofstra
7 PM Georgian Court @ LIU Post
7:30 PM Goldey-Beacom @ Adelphi



Thursday 11/29/18
9 PM USMMA # Sarah Lawrence















































NASSAU/SUFFOLK
CHSAA
DECEMBER 2018
12/1/18
Although information on this site is believed to be correct, the information is provided on an "as is" basis and its accuracy and/or completeness cannot be guaranteed. No warranty of any kind is given with respect to the contents of this website.
All stories, photos, graphics and statistics are copyrighted material and may not be used without specific written permission
The New York State Sportswriters Association
U.S. Basketball Writers Association
The Online News Association
LONG ISLAND'S HOME COURT ADVANTAGE!